Ağır Nakliye Nedir? Ağır Nakliyat Nasıl Yapılır?

Ağır Nakliye Nedir? Ağır Nakliyat Nasıl Yapılır?

Nakliye işlemleri, istenen ürünlerin istenen zamanda ve istenilen lokasyona teslim edilmesi amacıyla uygulanan her türlü taşıma işlemini kapsamaktadır. Ancak taşıma işlemlerinin detaylarına bağlı olarak farklı kategorilerde isimlendirilmektedir. Bu nedenle birçok kişi, “ağır nakliye nedir?” sorusunun yanıtını merak etmektedir. Aynı zamanda diğer taşıma işlemlerinden hangi açılardan farklı olduğu da büyük bir merak konusu olmaktadır. Standart ebatların dışında olan yüklerin uygun araçlarla ve güvenli bir şekilde taşınması işlemlerine genel olarak ağır nakliyat taşımacılığı adı verilmektedir.

Türbinler, yatlar, gemi parçaları, trafolar, jeneratörler, tekneler, santraller, uçakların gövde ya da diğer parçaları, iş makineleri gibi eşyaların taşınması için ağır nakliye hizmetlerinden yararlanılması gerekmektedir. Bu büyük ve taşıması zor olan ağırlıkların taşınması için, mutlaka ağır nakliye araçları ile taşıma yapılması gerekmektedir. Bu işlemler için genel olarak lowbed adı verilen treyler araçlar kullanılmaktadır. Aynı zamanda vinç ile ağır nakliyat taşımacılığının yapılması da mümkündür.

Ağır nakliyat işlemleri, hem ülkeler arası hem de ülke sınırları içerisinde yapılabilmektedir. Ancak profesyonel bir hizmetin sunulabilmesi için firmaların yeterli tecrübe ve uzmanlığa sahip olması büyük bir önem taşımaktadır. Bu sayede rota analizleri, ülke prosedürleri, çevre güvenliği ve emniyet önlemleri açısından doğru bir çalışmanın planlanması mümkün olmaktadır.

Ağır Nakliyat Taşımacılığını Kimler Yapar?

Ağır nakliyat taşımacılığı, taşıması zorlu olan yüklerin ülke içerisinde ya da ülkeler arası şekilde taşınmasını sağlayan hizmetlerdir. Bu nedenle yalnızca profesyonel hizmet sunan nakliye firmaları tarafından yapılması tavsiye edilmektedir. Aksi halde ürünlerin zarar görmesi, maddi kayıpların yaşanması ya da teslimatın gecikmesi gibi istenmeyen sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Bizim Vinç ailesi, 15 yılı aşkın süredir verdiği hizmetlerle güçlü müşteri ilişkileri kurmayı başarmış bir firmadır. Aynı zamanda diğer tüm nakliye süreçlerinde olduğu gibi, ağır nakliyat taşımacılığı sektöründe de tecrübesi ve donanımlı kadrosu ile bir adım öne çıkmayı başarmıştır.

Bizim Vinç ile ağır nakliyat taşımacılığı süreçleri; depolama, montajlama, sigorta hizmetleri, rota analizleri ve müşterilerin diğer özel talepleri doğrultusunda planlanmaktadır. Bu sayede yalnızca yüklerin belirlenen noktaya ulaştırılması değil; en kaliteli hizmetlerin sağlanması da mümkün hale gelmektedir.

Ağır Nakliye İçin Hangi Araçlar Uygundur?

Ağır nakliye hizmetleri, taşıması zor olan ve bu nedenle özel araçlar ile taşınması gereken ürünleri kapsamaktadır. Aynı zamanda tüm süreç boyunca tecrübeli, bilgili ve özenli bir çalışma programı izlenmelidir. Aksi halde ürünlerin düşerek zarar görmesi, nakliyenin gerçekleştirilememesi, gümrük sorunları yaşanması, maddi hasarların doğması, yaşanan kazalar sonucunda ciddi sağlık sorunları ve risklerin ortaya çıkması ya da teslimat süresinin gecikmesi gibi çok sayıda problem meydana gelebilmektedir.

Nakliye işlemleri, taşınacak olan yüklerin özelliklerine bağlı olarak planlanmaktadır. Standart ebatlardaki yükleri kaldırmak için tasarlanan araçlar, ağır nakliye ürünlerinin kaldırılması ve taşınması için yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle ağır nakliyat taşımacılığında şu araçlardan yardım alınması gerekmektedir:

 • Yarı römork grubunda bulunan lowbedler,
 • Çekici araçlar,
 • Hidrolik vinçler,
 • Tüm nakliye süreçlerinde kullanılan standart araçlar,
 • Ürün çeşidine ve yükün ağırlığına uygun olan diğer vinç çeşitleridir.

Ağır nakliye taşımacılığı sırasında dikkat edilmesi gereken ilk nokta, teslimata kadar olan tüm süreçlerin kontrollü ve emniyetli bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Aynı zamanda mutlaka mühendislik bilgisine sahip olunması gerekmektedir.

Hangi Taşıma İşlemleri Ağır Nakliyata Girer?

Ağır nakliyat taşımacılığı, standart ölçülerin üzerinde olan ve taşıması daha zorlu olan ürünlerin sevkiyatını gerçekleştirmek amacıyla sunulan hizmetlerdir. Ağır nakliyat grubuna giren taşıma işlemlerini ise kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Firmaların kurumsal kurulum yapabilmeleri için ihtiyaç duydukları tüm teçhizatlar,
 • Ticari kar amacı güden projelerin gerçekleştirilmesi için gereken gıdalar,
 • Ağır makineler ve diğer teknolojik ürünler,
 • Beyaz eşyalar ve mobilyalar,
 • Beton ve enerji gibi santraller,
 • Tıbbi amaçla kullanılan makineler ve diğer teçhizatlar,
 • Ticari amaçlarla satın alınan toplu ürünler,
 • Trafo ve türbinler,
 • Uçak, gemi ve benzeri diğer araçların parçaları,
 • Dozer ve ekskavatör gibi iş makineleri,
 • Toplu şekilde teslim edilmesi gereken tekstil ürünleridir.

Ağır nakliyat hizmetleri dahilinde çelik kafes konstrüksiyonları, fuar standları, boru hatları, vinçler, jeneratörler ve köprü kirişleri gibi ürünlerin taşınması da mümkündür. Bizim Vinç ailesi, sektördeki tecrübesi ve uzman kadrosu ile tüm bu yüklerin taşımacılığını profesyonel bir şekilde gerçekleştirmektedir.