Bina Dış Cephe Temizliği İçin Gerekenler Nelerdir?

Bina Dış Cephe Temizliği İçin Gerekenler Nelerdir?

Dış cephe temizliği en az bina içi temizlik kadar önemlidir. Kurumsal prestij açısından değerlendirildiğinde ise bina dış cephesinin temizliği ilk intiba için hayli mühimdir. Bina dış cephe temizliği için gerekenler ise uygulanacak temizlik yöntemine göre değişmektedir. Dış cepheye erişim için kullanılan araçlar da temizlik için gerekli malzemelerin arasında belirlenmelidir.

Özellikle çok yüksek binaların dış cephe temizliğinde genellikle iskele sistemi tercih edilmektedir. Sabit motorlu bir makara sistemi üzerine yerleştirilen iskele üzerinde yatay dikey yönde hareket edilerek bina dış cephesi temizlenir. Dağcı yöntemi ile yapılan temizliklerde ise profesyonel askı sistemi kullanılmaktadır.

İskele kullanılmayan dış cephe temizliklerinde ise kullanılan araç vinç olacaktır. İskele, vinç ya da dağcı araçlarından birine karar verildikten sonra standart malzemeler temin edilmelidir. Kısa ve uzun saplı sabit çekçek, oynar başlıklı çekçek, cam silme suyu, ihtiyaca göre teleskobik uzatma aparatları, cam silmek için özel olarak üretilmiş mikrofiber bez, özellikle dağcı yöntemi ile yapılacak temizlikler için dağcı tipi bel kovası bina dış cephe temizliği için gereken standart malzemelerdir.

Dış Cephe Temizliğinde Ne Tür Vinçler Kullanılır?

Binalarda dış cephe için vinç tercih edilerek temizlik yapılacaksa binanın mimarisine göre bir vinç temin edilmelidir. Erişilmesi gereken en yüksek kat, binanın bulunduğu sokak ya da caddenin vincin konuşlandırılması için uygunluğu, kullanılacak vinç modeli için belirleyici olacaktır. Güvenlik kriterlerinin karşılanması da yine bina dış cephe temizliğinde vinç kullanımında önemli bir detaydır. Çok yüksek noktalarda hareketli olunacağı için kullanılacak vincin bu hareketliliğe uygun olması gerekir.

Dış Cephe Temizliği için En Uygun Vinç Modelleri

Dağcı yöntemi ya da iskele yöntemi tercih edilmediğinde dış cephe temizliği için en uygun vinç modelini bularak temizliği ideal ve sağlıklı bir şekilde yapmak esastır. Dış cephelerin temizliğinde en uygun vinç modeli sepetli vinçtir. Genel olarak dış cephe için vinç ihtiyacının tüm gerekliliklerini sepetli vinçler sağlamaktadır. Sepetli vinçlerin yanı sıra makaslı platformlar, örümcek platformlar ve eklemli platformlar da kullanılmaktadır.

Bina Dış Cephe Temizliğinde Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Bina dış cephe temizliği esnasında dikkat edilecek hususların başında:

 • Binanın dış cephesinin kirlilik durumunun tespiti,
 • Temizlik için kullanılacak yöntemin belirlenmesi,
 • Dağcı yöntemi kullanılacaksa temizliği yapacak ekibin eğitim ve tecrübesine dair belgelerin istenmesi,
 • İskele yöntemi kullanılacaksa sabit iskelenin periyodik bakımının yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi,
 • Dağcı yöntemi ya da iskelede çalışacak personelin yüksekte çalışma belgelerinin kontrol edilmesi,
 • Vinç kullanılacaksa vincin dış cephe temizliği için uygun olup olmadığının kontrol edilmesi,
 • Kiralama yapılacak firmanın bilinirliği ve referanslarının araştırılması,
 • Vinç operatörünün eğitim ve tecrübesine dair belgelerin istenmesi,
 • Sepette çalışacak personelin yüksekte çalışma belgesinin istenmesi,
 • Vinç kiralanacak ise kira sözleşmesinin yapılması,
 • Temizliğe başlamadan önce alan etüdünün yapılması,
 • Temizlik öncesinde ve esnasında gerekli güvenlik önlemlerinin alınması sayılabilmektedir.

İstanbul Dış Cephe Temizliği İçin Kiralık Vinç

Yüksek katlı binaların çokluğu ile İstanbul kiralık vinç alanında çok fazla talebin ve arzın olduğu merkez konumundadır. Talep ve arzın fazlalığı da verilen hizmette rekabetin, rekabet ile birlikte kalitenin artmasına vesile olacaktır. Bu bağlamda İstanbul dış cephe temizliği için kiralık vinç bulunmasında eksiklik yaşanma ihtimali en düşük ildir. Yine de vinç kiralaması yapılacağı zaman gerekli tüm şartların sağlanması ve denetlenmesine dikkat edilmelidir. İşin uzmanı tarafından sunulmayan her hizmet başta iş güvenliği olmak üzere pek çok alanda sorunlara gebedir. Dış cephe temizliği gibi riski yüksek işlerin icrası için seçilecek firmanın detaylı olarak araştırılmalı ve hizmet öncesi muhakkak kiralama sözleşmesi imzalanmalıdır. Sözleşme içerisinde vinci kullanacak operatör ve sepette temizlik yapacak personele dair tüm bilgilere açık bir şekilde mutlaka yer verilmelidir.

Bizim Vinç, sektördeki bilgi ve deneyimi ile İstanbul’da vinç kiralama alanında hizmet vermektedir. Kaliteli ve uygun fiyatlı sağlanan hizmet neticesinde ağır iş yükleri hafifletilmekte ve hem emek hem de zaman tasarrufu sağlanmaktadır.