Mobil Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Mobil Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Vinçler, kullanım alanlarında göre farklı gruplara sınıflandırılabilmektedir. Örneğin nakliye sektöründe sepetli vinç kullanılırken çok daha ağır yüklerin taşınabilmesi için farklı araçlara ihtiyaç duyulabilmektedir. Peki vinç çeşitleri nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte sanayi ve endüstriyel alanda büyük ilerleme kaydedilmiş durumdadır. Bunun doğal bir sonucu olarak vinç sektöründe de günümüzde artık birbirinden farklı çeşit bulunmaktadır. Sunduğu kolaylık imkânı ve maddi açıdan tasarruf sağlayan vinç çeşitleri, kullanım alanlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Kule, sepetli, mobil, tek ray ve pergel başta olmak üzere pek çok vinç çeşidi bulunmaktadır.

Mobil vinç de bu bağlamda kendi sahip olduğu özellikler doğrultusunda kullanılabilen vinç çeşitlerinden biridir. Mobil vinçler, seyyar olarak istenilen her yere kolaylıkla gidebilmesinden ötürü tercih edilmektedir. Manevra yapabilme kabiliyetlerinin yüksek olduğu bu vinçler, iş makineleri üzerinde konumlandırılmaktadır. Bu özelliğinden ötürü hibrit bir yapıya sahip olan mobil vinçler, sunduğu avantajlar bakımından oldukça zengindir. Ağır iş makinesi kapsamında değerlendirilebilen mobil vinçler kullanılmadan önce birtakım işlemlere tabi tutulmaktadır. Düzenli olarak periyodik bakımlarının yapılması gerektiği bu iş makineleri, kullanım açısından kolay olsa da belirli bir düzeyde ustalık gerektirmektedir. Bu alanda profesyonel olmayanların mobil vinç kullanmaları doğru bir davranış olarak kabul edilmemektedir.

Mobil Vinçler Neye Göre Sınıflandırılır?

Mobil vinçler, hareket edebilme kabiliyetlerinden ötürü diğer vinç çeşitlerinden ayrılmaktadır. Ancak mobil vinçler de kendi içerisinde farklı sınıflara ayrılabilmektedir. Vinç sınıfları, iş makinesinin kullanılacak olduğu alana göre değişiklik gösterebilmektedir. Örnek olarak bazı iş kollarında ray üzerinde hareket edebilen mobil vinçler daha uygun olurken, daha farklı bir sektörde sepetli mobil vinç tercih edilebilmektedir. Buradaki temel kıstasın mobil vincin nerede ve ne amaçla kullanılacak olduğudur.

Mobil vinçler, hareket kabiliyetleri ve aynı zamanda taşınacak olan yükün kapasitesine göre değişmektedir. Sabit, paletli, lastik tekerlekli veya köprülü gibi çeşitlere ayrılan vinçler, kaldırma kapasitelerine göre de farklılık içermektedir. Hidrolik halatlı veya yalnızca halatlı vinçler bu bağlamda ihtiyaç duyulan alana göre kullanılabilmektedir. Özetle mobil vinçler, taşınacak olan yüke, kapasiteye, hareket kabiliyetine ve ihtiyaç duyulan alana göre sınıflandırılmaktadır.

Vinç Kullanım Alanları Nelerdir?

Vinçler, günlük hayatın içerisinde birden farklı alanda kullanılabilen iş makineleri olarak adlandırılmaktadır. Başta sanayi ve inşaat olmak üzere pek çok alanda faaliyet gösteren bu makineler, ihtiyaç duyulan yerlere göre farklı kabiliyetlere sahiptir. Yol bakım çalışması, köprü yapımı, eşya taşımacılığı veya tadilat gibi nedenlerle ihtiyaç duyulan vinçlerin en önemli özellikleri insan gücünün yetmediği ağırlıkları kaldırabiliyor ve istenilen yüksekliğe taşıyabiliyor olmasıdır. Trafikte kaza yapmış veya yolda kalmış araçların kaldırılması için bile günümüzde vinç ihtiyacı duyulmaktadır.

Ağır sanayinin vazgeçilmezlerinden biri olan vinçler, aynı zamanda endüstriyel alanlarda da aktif bir şekilde kullanılmaya devam edilmektedir. Vinç kullanım alanları özetle yerleşim birimlerinde, trafikte, inşaat işlerinde, yol yapımlarında ve endüstriyel kapsamda tercih edilebilmektedir. Vinçlerin kullanım alanları, talep edilen işe göre değişiklik göstermektedir. Örneğin eşya taşımak için sepetli vinçler daha uygun olurken, inşaat işlerinde kule vinç gibi çeşitler tercih edilebilmektedir. Bu bakımdan vinç kiralamadan önce mutlaka alanında uzman bir firmadan görüş alınması tavsiye edilmektedir. Profesyoneller tarafından gerçekleştirilen bu işlemlerin, titizlik, güvenlik ve uzmanlık isteyen bir alan olduğu unutulmamalıdır.

En Çok Tercih Edilen Vinç Çeşitleri

Vinçler, her amaç doğrultusunda farklı özelliklere sahip olsalar da bazı çeşitleri günlük hayatta daha çok kullanılmaktadır. Özellikle inşaat ve sanayi gibi kolların gelişmiş olduğu ülkelerde sıkça ihtiyaç duyulan vinçler, kullanım alanlarına göre değişiklik göstermektedir. En çok tercih edilen vinç çeşitleri olarak listenin başında hiyap vinçler yer almaktadır. İsveç kökenli vinç markasından adını alan bu tür iş makineleri kamyon veya tır üzerinde çalışmaktadır. Tek veya çift kırma kollu olan hiyap vinçlerin kaldırma kapasiteleri 5 tondan başlayarak 80 tona kadar değişebilmektedir. Genellikle ağır sanayide, gemi bakımlarında, hangarlarda veya döküm sektöründe kullanılmaktadır.

Bir diğer en çok kullanılan çeşit ise sepetli vinçlerdir. Mobilite özelliğine sahip olan sepetli vinçler 20 ile 70 metre arası yüksekliklere rahatlıkla ulaşabilmektedir. Araç üstü hizmet veren bu vinçler genellikle nakliye sektöründe hizmet vermektedir. Mobil vinç de en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. İnsan gücünün yetersiz kaldığı her alanda kullanılabilen mobil vinçler 50 ile 200 ton arasında kaldırma kapasitesine sahiptir. İstenilen her alana hareket edebilme özelliğine sahip olan mobil vinçler, kaldırma ve taşıma açısından oldukça güçlü iş makineleri arasında gösterilmektedir.