Sepetli Vinç Nedir?

Sepetli Vinç Nedir?

Vinçler, farklı alanlarda kullanılmak üzere birbirinden değişik özelliklere sahip olarak tasarlanmış araçlardır. Sepetli vinç de bu araçlardan biridir. Günlük hayatta sıkla karşılaşılan sepetli vinçler, kullanım alanları bakımından diğerlerinden farklı özelliklere sahiptir. Peki sepetli vinç tam olarak nedir? Sepetli vinçler, kamyon veya benzeri 4 tekerlekli araçların üzerinde sepet şeklinde bulunan vinçler olarak tanımlanabilmektedir. Sahip oldukları özelliklere göre farklı aralık ve yüksekliklerdeki insan gücü tarafından taşınamayan eşyaların yerini değiştirmek amacıyla kullanılmaktadır.

Üzerindeki bom uzunlukları genellikle 25 metreden başlayarak 75 metreye kadar değişebilmektedir. Burada sepetlerin uzunluğunu belirleyen temel unsur, vincin kullanılacak olduğu alana göre farklılık gösterebilmektedir. İstenilen yükseklik için uygun ayarlama yapıldıktan sonra rahatlıkla hizmet verebilen sepetli vinçler, ağırlıklı olarak nakliye sektöründe kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ağır eşya taşıma, tadilat veya ulaşılması zor ya da yüksek konumlardaki işlemler için sepetli vinç ihtiyacı doğmaktadır. Normal şartlarda inşaat sektöründe kullanılan vinçler, büyük kapasitede oldukları için şehir içinde rahat hareket edebilme özelliklerine sahip değildir.

Sepetli vinçler, kamyon veya benzeri araçların arkasında yer aldıkları için en dar sokaklara bile rahatlıkla girebilmektedir. Bu bakımdan mobilite açısından yüksek özelliklere sahip olan sepetli vinçler, günlük kullanımda en çok tercih edilen araçların başında yer almaktadır.

Sepetli Vinç Nasıl Kullanılır?

Sepetli vinç kullanımı, büyük bir titizlikle yürütülmesi gereken süreci içermektedir. Bununla birlikte güvenliğin ön planda olduğu sepetli vinç kullanımı, aracın çalıştırılmadan önce birtakım işlemlerden geçirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu işlemler ise periyodik olarak yaptırılması gereken bakımlardır. Bakımları düzenli olarak yaptırılmayan sepetli vinçler, beklenmeyen kazalara ve dolayısıyla can ya da mal kayıplarına neden olabilmektedir.

Sepetli vinç nerelerde kullanılır? Sorusunun cevabı farklılıklar gösterebilmektedir. Sepetli vinç kullanma ihtiyacı genellikle eşya taşıma, cephe boyama, tadilat, tamirat veya farklı iş grupları kapsamında yapılmaktadır. Kamyonet olarak bilinen araçların arka kasasına yerleştirilen sepetlerin vinçler eşliğinde kontrol edilebildiği cihazlar, alanında uzman kişiler tarafından kullanılmalıdır. Uzman kişilerin kol yardımıyla istenilen yüksekliğe çekebildiği sepetler, büyük vinçlere nazaran daha küçük oldukları için kolay erişim kabiliyetine sahiptirler. Bu nedenle de ufak tefek bakım işlerinde de sepetli vinç kiralama işlemleri yapılmaktadır. Sepetli vinci satın almak, maliyet açısından yüksek olduğu için kiralama işlemleri daha cazip bir işlem olarak değerlendirilmektedir.

Sepetli Vinç Kiralamak İçin Ne Gereklidir?

Kullanım alanının oldukça fazla olduğu sepetli vinçler, onarım çalışmalarından eşya nakliyesine kadar birçok alanda tercih edilebilmektedir. Bu kapsamda satın almak yerine firma veya bireyler vinç kiralama işlemini seçmektedir. Sepetli vinç kiralamadan önce birtakım aşamaların yerine getirilmesi tavsiye edilmektedir. Nispeten kısa bir zaman dilimini kapsayan bu süreçte öncelikle sepetli vinç kiralanacak olan firmanın geçmişine göz atılması gerekmektedir. Daha önce yapmış oldukları işler hakkında bilgi almak veya vinçlerin bakımlarının düzenli yaptırılıp yaptırılmadığı gibi bilgilere ulaşmak bu süreci hızlandıracaktır.

Bir diğer aşama sepetli vincin nerede ve ne amaçla kullanılacak olduğunun önceden belirlenmesidir. Bunun cevabına ulaştıktan sonra firmaya bu bilgiyi iletmek, doğru sepetli vincin tercih edilmesini kolaylaştıracaktır. Çünkü sepetli vinçler, standart modelden oluşmamaktadır. Uzunluklarının birbirinden değişiklik gösterdiği sepetçi vinçler farklı metrelere kadar çıkabilmektedir. Eğer yükseklik açısından kısa bir yere ulaşılmak isteniyorsa 100 metrelik sepetli vinç kiralamak mantıksız olacaktır. Bu nedenle sepetli vinç kiralamadan önce bu detayların belirlendiğinden mutlaka emin olunmalıdır.

Sepetli Vinç Kiralamak Mantıklı Mı?

Sepetli vinçler, kullanım açısından büyük kolaylıklar sunsa da maliyet açısından pahalı araçlar arasında yer almaktadır. Üzerine sepetli vinç mekanizması yerleştirilmiş kamyonetler ile birlikte mobilite özelliğine kavuşan bu araçlar, satın alınma yoluyla edinildiklerinde amortisman süreleri başta olmak üzere maddi açıdan pahalı ürünlerdir. Bu nedenle kişiler veya firmalar kısa süreli işlemler için sepetli vinç kiralama yolunu tercih etmektedir. Maliyet açısından çok daha cazip olan sepetli vinç kiralama, aynı zamanda araçların bakım, tamirat veya tadilat gibi işlemlerinden de muaf olmak için ideal bir yöntemdir. Bu ve diğer unsurlar göz önüne alındığında sepetli vinç kiralamanın son derece mantıklı bir karar olduğu sonucuna ulaşılabilmektedir.

Kolay Şekilde Sepetli Vinç Kiralama

Sepetli vinç kiralamanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Bu alanda hizmet veren sayısız firma bulunurken kiralama işlemini yapacak olanların belirli şartlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi sepetli vinç hizmeti alınacak olan firmanın güvenilir olmasıdır. Profesyonel kadrosu ve düzenli olarak bakımlarının yapıldığı vinçleriyle hizmet veren Bizim Vinç, bu konuda sektörün öncü isimlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Etkili yöntemleri ve donanımlı teknikleriyle birlikte iş sağlığı ve güvenliğini ön planda tutan Bizim Vinç; Çatalca, Hadımköy, Silivri ve Büyükçekmece’de hizmet vermeye devam etmektedir.