Türkiye’de En Çok Kiralanan Vinç Modelleri Hangileridir?

Türkiye’de En Çok Kiralanan Vinç Modelleri Hangileridir?

Türkiye’de sıklıkla tercih edilen kiralık vinç çeşitleri kullanım mevkii ve iş tipine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu konu ile ilgili resmi istatistiki bir veri olmamakla birlikte kiralama şirketlerinin sunduğunu vinç çeşitleri, genel gözlem ve kanılara göre Türkiye’de en çok kiralanan vinç modelleri arasında;

  • Sepetli vinç,
  • Lastik tekerlekli vinç,
  • Raylı vinç,
  • Kule tipi vinç,
  • Paletli vinç,
  • Örümcek vinç yer almaktadır.

Limanlar, inşaat alanları, şehir içi mekanlar için farklı özellik ve ebatlardaki vinçler tercih edilmektedir.

İstanbul’da Çok Kiralanan Vinç Modelleri Hangileridir?

İstanbul kiralık vinç kullanımında diğer illerden çok daha ileridedir. Bu durum İstanbul’un hem ülke nüfusunda il bazlı sıralamada birinci olması hem de ülkemiz sanayi ve endüstrisinin can damarı olması ile alakalıdır. Günlük olarak İstanbul’da en çok kiralanması yapılan kiralık vinç tipi mobil, sepetli vinçlerdir. Diğer çok kiralanan vinç modelleri arasında kule tipi vinçler ve paletli vinçler de sıralanabilir.

Kule vinçlere yakın büyüklükte modelleri bulunan teleskobik vinçler de İstanbul’da sıklıkla kiralanan vinçler arasındadır. Kamyon veya eş büyüklükteki bir araca monteli olarak hizmet sunan Hiyap vinçler de İstanbul’da kullanılmaktadır. Kuvvetli hidrolik sistemleri ile yatay ve dikey düzlemde eşya ve yük boşaltma, yükleme işlemlerinde sıklıkla kullanılırlar. Bu modellerde sepet yerine bir kanca bulunmaktadır.

İstanbul Sokaklarına En Uygun Kiralık Vinç Modelleri Nelerdir?

Dar ve çoğu zaman park edilmiş araçlarca kısmen işgal edilmiş İstanbul sokaklarına en uygun kiralık vinçler genellikle taşıyıcı aracın nispeten küçük ölçülere sahip olduğu modellerdir. İstanbul gibi dar sokaklara sahip yerlerde kullanılacak olan vinçlerde kaldırma sisteminden ziyade sistemin kurulu olduğu aracın ebatları hesaba katılmalıdır. Bu tarz araçlara genellikle sepetli vinçler monte edilmektedir. Bazı teleskobik ve Hiyap diye tabir edilen güçlü hidrolik sistemli vinçler, dar İstanbul sokakları için kullanışsız olabilmektedir.

Kapalı Ortamlar İçin Kiralanacak En Uygun Vinç Modelleri nelerdir?

Kapalı ortamlar için kullanılacak kiralık vinç çeşitleri için belirleyici unsurlar binanın genel özelliklerine bağlıdır. Bina yüksekliği, bina genişliği, bina içerisindeki hareket alanı, taşınacak yük, yükün hareket yönü kiralanacak en uygun vinç modelinin belirlenmesi için önemlidir. Küçük yapılı eklemli platformlar, sepetli vinçler ve bazı örümcek vinçler geniş ve yüksek kapalı alanlarda hareket alanı uygun ise kullanılabilir. Tüm bu modellerin dışında kapalı alanlar için öne çıkan model gezer köprülü vinçlerdir. Sabit sistemli olan bu vinçler ile kapalı ortamlarda ağır tonajlı yüklerin bile kaldırılması mümkündür. Yüksek kaldırma kuvvetine sahip gezer köprülü vinçler genellikle binanın inşası esnasında tasarlanır ve bina inşa edilirken binanın çatı altına monte edilir. Sadece ileri ve geri hareket eden modeller olduğu gibi tasarıma göre her yöne hareket eden modeller de bulunmaktadır.

İstanbul’da Kiralık Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Ülkenin endüstriyel lokomotifi olan İstanbul kiralık vinç konusunda da hayli yoğun bir iş trafiğine sahip. Bu yoğunluk, hizmeti talep edene farklı model ve özellikteki vinçlerin arz edilmesi gerekliliğini doğurmaktadır. Yapılan işin nevine göre farklılık gösteriyor olsa da İstanbul’da kiralık vinç çeşitleri Türkiye geneli ile benzerlikler göstermektedir. Kısa süreli ve dikeyde taşıma gerektiren işler için yoğun olarak mobil, sepetli ve platformlu vinçler kiralanmaktadır. Bununla birlikte sürekli bir gelişme ve genişleme sürecinde olan İstanbul’da, özellikle inşaat sektöründe kule tipi vinçler sıklıkla kiralanmaktadır.

Standart vinçlerin hareket etmekte sorun yaşadığı alanlarda ise son yıllarda örümcek vinç modellerinin kiralanması artış göstermiştir. Yatay ve dikeyde ağır tonajlı taşıma gerektiren işler için genellikle kuvvetli hidrolik sisteme sahip araç üstü modeller tercih edilmektedir. Tüm saydığımız modellerin arasında her türlü taşıma, yüksek alanlara erişim işlerinde en sık kullanılan model olarak sepetli vinç her platformda öne çıkmaktadır.