Vinç Kiralamada Vinç Seçimi ?

Vinç Kiralamada Vinç Seçimi ?

Vinç kiralama safhasında dikkat edilmesi gereken birçok seçim kriteri bulunmaktadır. Bu kriterler arasında en önemlisi hangi vincin tercih edileceği konusudur. Kiralamalar öncesinde vinç seçimi sırasında ilk önce ekipmanın hangi alanda kullanılacağına karar verilmelidir. Örneğin büyük bir alanda yük indirip kaldırma işlemi yapılacaksa mobil özellikli vinçlerin tercih edilmesi daha doğru bir karar olacaktır. Vinç seçimi sırasında öne çıkan kriterler arasında maksimum yük kapasitesi, kaldırma yüksekliği, yürüyüş hızı ve çalışma şartları yer almaktadır.

Vincin kullanılacağı alan, çalıştırma sıklığı, kaç gün faaliyet göstereceği veya ne taşınacağı gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Öte yandan vincin çalışacağı ortamda yanıcı veya patlayıcı maddeler bulunacaksa kiralama sürecinde bunlar da mutlaka belirtilmelidir. Aynı şekilde çalışılacak ortamın irtifası ve istenen özel şartlar da vinç seçimi sırasında etkili olmaktadır.

Vinç Kiralarken Kiralama Firmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vinç kiralama hizmeti almadan önce birtakım kurallara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu kurallar arasında ilk sıralarda sektörde hizmet veren vinç kiralama firmalarının güvenilirliği bulunmaktadır. Bu nedenle gerekli güvenin sağlanmadığı firmalardan vinç kiralaması yapılmaması tavsiye edilmektedir. Firmaların elinde hangi tür vinç bulunduğu iyi analiz edilmelidir. İşin gidişatına göre farklı vinç ihtiyacı doğabileceğinden ötürü farklı seçeneklerin bulunması, firma seçimi açısından avantaj sağlayacaktır. Bunun yanı sıra vinç kiralarken firmaların size karşı tutumlarının iyi derecede analiz edilmesi gerekmektedir. İşi aceleye getiren ve detaylara önem vermeyen firmalardan uzak durulmalıdır. Çünkü işlemlerin çok hızlı şekilde sonuçlanması, özellikle maddi konularda çeşitli kayıplar yaşatabilmektedir.

Vinç Kiralama Firmalarında Kalite Nasıl Anlaşılır?

Vinç kiralama firmaları arasındaki kalite ince nüanslarla birlikte anlaşılabilmektedir. Her sektörde olduğu gibi vinç kiralama sektöründe de hacmin genişlemesiyle birlikte farklı firmalar hizmete girmektedir. Bu da beraberinde kaliteli ve kalitesiz firmaların ortaya çıkış süreçlerini hızlandırmaktadır. Ancak burada yapılması gerekenin, kaliteli firmayı en kısa sürede tespit etmek olduğu unutulmamalıdır.

Vinç kiralama sektöründe kaliteli firma arayışında olanlar, şirketin faaliyet gösterdiği yere giderek yüz yüze konuşmayı tercih edebilirler. Bu noktada görülen veya hissedilen tutum, firmanın kalitesini bir nebze de olsa anlamaya yardımcı olacaktır. Öte yandan firmanın elinde bulunan vinç türlerinin çeşitlilik göstermesi, periyodik bakımlarının düzenli yapılıyor olması da kaliteyi gösteren diğer unsurlar arasında yer almaktadır.

Vinç Kiralarken Hangi Vinci Seçmeliyim?

Vinç kiralamak için öncelikle belirlenmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Özellikle yük tipinin belirlenmesi, vinç kiralama sürecini belirleyen en önemli etken olarak öne çıkmaktadır. Yükün hafif, orta, ağır ya da çok ağır olması vincin tonaj kapasitesinde rol oynayacağı için bu seçimin mutlaka doğru yapılması gerekmektedir. Öte yandan vincin çalışacağı ortamın belirlenmesi, etrafındaki arazi koşullarının analiz edilmesi, arzu edilen kaldırma kapasitesi, hız ve çalışma süresi de vinç seçimini belirleyen faktörler arasında yer almaktadır.

Kiralık Vinç Seçimi

Yüklerin kolay bir şekilde taşınması için kiralık olarak ihtiyaç duyulan vinçlerde doğru seçim yapmak her zaman büyük avantaj sağlamaktadır. Örneğin çalışma alanı bakımından kısıtlı bir arazi üzerinde işlem yapılacaksa mobil vinç tercih etmek dezavantaj sunabilmektedir. Bu durumlarda sabit konumda çalışan vinç seçenekleri ön planda tutulmalıdır. Buna benzer olarak vincin kullanımı sırasında manevra kabiliyetine ihtiyaç duyulup duyulmadığı da aracın belirlenme safhasında etkili olan diğer unsurlar arasında bulunmaktadır. Yanlış kiralık vinç seçimi yapıldığında bu durum maddi olarak kişiyi zarara uğratmasının yanı sıra işin de uzamasına yol açabilmektedir.

Vinç Kiralarken Hangi Firmayı Seçmeliyim?

Vinç kiralarken firma seçimi en önemli hususlardan biridir. Seçilecek olan firmanın kalitesi, tecrübesi, kadrosu ve güvenilirliği mutlaka analiz edilmelidir. Bu konuda gerekli güveni sağlamayan firmalardan uzak durulması, maddi kayıpları önlemek açısından son derece önemli kabul edilmektedir. Bu bağlamda uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren Bizim Vinç’i tercih edebilir, uzman kadrosundan en uygun fiyat tekliflerini kısa sürede alabilirsiniz. Araçlarının periyodik bakımlarının düzenli yapıldığı vinç filosuyla hizmet veren Bizim Vinç, güvenilirlik bakımından sektörün en tanınmış firmaları arasında yer almaktadır.

Vinç Kiralama‘yı düşündüğünüz zaman ilk önce yapılacak işi iyi bilmek gerekir, vinç seçimi 3 şekilde yapılır, yükseklik, uzaklık(radius) ve tonaja göre vinç seçimi örneğin, 30 tonluk vinç 10 metre radius ve 10 metre yükseklikten kaldıracağı diyagramı baz alarak seçim yapabilirsiniz. not: diyagram nedir? adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

mesela 5 katlı bir binanın yüksekliğini ortalama kat arasının metresiyle hesaplayabiliriz. 5 kat x 3 metre = 15 metre Yükseklik Elde ederiz.

radius hesaplama: radius (yük merkezi ve vincin merkeze mesafesi) adımlanarak yada metreyle ölçülüp vinç kiralama firmasına bildirilir. buna göre en ekonomik ve uygun fiyatlı ucuza vinç kiralayabilirsiniz. seçimi kolaylıkla yapılabilir.