Vinç Nasıl Kiralanır?

Vinç Nasıl Kiralanır?

Ağır veya istiflenmesi zor yüklerin taşınması ya da yer değiştirilmesi amacıyla vinç adı verilen araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak vinçler, sahip oldukları taşıma kapasitelerinden ötürü satın alma yolu ile edinildiğinde yüklü miktarların harcanmasına neden olmaktadır. Bu da dolayısıyla iş sürecindeki maliyeti önemli ölçüde artırmaktadır. Alternatif olarak farklı sektörlerde bu bağlamda vinç kiralama ihtiyacı hissedilmektedir. Peki vinç nasıl kiralanır?

Seri hareket edebilme kapasitesine sahip olan vinçler, farklı özelliklerde bulunmakta olup kiralama yoluyla kullanılabilmektedir. Vinç kiralamak için öncelikle bu alanda faaliyet gösteren firmalara yönelinmesi gerekmektedir. Çünkü yalnızca bu alanda hizmet veren firmalar, tecrübeleri, uzman kadroları ve yetkinlikleriyle birlikte olası bir olumsuzluk hâlinde tam destek verebilmektedir. Aynı zamanda ihtiyaç duyulan yük taşıma işlemine göre yönlendirme yapabilen firmalar, vinçlerin periyodik olarak bakımlarını yapmakta olarak olası kaza ihtimallerini minimalize etmektedir. Bizim Vinç bu alanda faaliyet gösteren firmalardan biri olarak hizmet vermektedir. Yüksek müşteri memnuniyetiyle birlikte hizmet veren Bizim Vinç, birbirinden farklı vinçleriyle birlikte sektörün öncü firmaları arasında yerini almaktadır.

Vinç Kiralamak İçin Neler Gereklidir?

Büyük araç niteliği taşıyan vinçler, kiralama safhalarında belirli şartların gözetilmesi gereken araçlardır. İnşaat ve sanayi alanları başta olmak üzere özellikle son zamanlarda nakliye alanında da kullanılmaya başlayan vinçler, bu bağlamda çok sık ihtiyaç duyulan araçların başında gelmektedir. Vinç kiralamak için öncelikle bu araçları sürebilme yeteneğine ve sertifikaya sahip kişilerin görevlendirilmesi gerekmektedir. Yani vinçler, herhangi bir ehliyet ile sürülebilen araçlar değillerdir.

Vinçler, MEB tarafından verilen sertifikaya sahip kişiler tarafından yönetilebilmektedir. Bu yüzden vinç kiralamadan önce mutlaka operatör ile anlaşılması gerekmektedir. Bizim Vinç başta olmak üzere birçok firma vinç kiralama hizmeti verirken aynı zamanda operatör desteği de sunmaktadır. Bunun yanı sıra vinç kiralamak için belirli şartların mutlaka aranması gerekmektedir. Bu şartlara sahip firmaların derinlemesine araştırılıp, konu hakkında uzman olup olmadıkları hakkında bilgi edinilmelidir.

Vinç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vinç kiralama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken belli başlı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlara özen gösterilmediği takdirde çeşitli mağduriyetlerin yaşanması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle vinç kiralama hizmeti almadan önce bazı konuların çok detaylı bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Bu detayların başında vinç kiralama hizmeti alınacak olan firmanın iyice araştırılması bulunmaktadır. Firmanın sektördeki konumu veya daha önce vermiş olduğu hizmetler, bu konuda iyi bir sonuç verebilmektedir. Bunun yanı sıra vinç kiralarken gerekenler arasında hizmet sözleşmesi bulunmalıdır. Hizmet sözleşmesi aynı zamanda sigorta görevi taşıdığı için sürecin garanti altına alınabilmesi açısından önem arz etmektedir.

Vinç kiralarken, araçların mutlaka yetkili bir operatör tarafından kullanılmasına son derece önem verilmelidir. Vinçlerin bakımlarının periyodik olarak yapılmış olması ve aynı zamanda herhangi bir teknik sorun içermemesi de dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Vinç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer unsur ise taşınacak olan malzemenin önceden belirlenmiş olmasıdır. Bu sayede işe en uygun vinç kiralanmış olacaktır.

Taşınacak olan yükün nereden alınıp nereye götürüleceği gibi hususlar da vinç kiralama öncesinde belirlenmesi gereken detaylar arasında yer almaktadır. Burada doğru bilgilerin verilmesi iki taraf için de büyük önem arz etmektedir. Hafif, orta veya ağır yüklerin taşınması gibi durumlarda kullanılacak olan vincin çeşidi de değişiklik gösterebilmektedir. Örnek olarak hafif yük taşınması için ağır yükleri kaldırabilecek olan vincin tercih edilmesi, maddi olarak daha fazla külfet içerebilmektedir. Bu konularda bilgisi olmayanların ise Bizim Vinç gibi sektörün öncü firmalarıyla iletişime geçerek destek alabilmesi mümkün olmaktadır.

Vinçler, sahip oldukları özelliklere bağlı olarak birbirinden farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Mobilite bakımından da kabiliyetli olan vinçler, bu bağlamda eşya taşımacılığı gibi alanlarda da performanslı olarak çalışabilmektedir.

Vinç Nerelerde Kullanılır?

Vinç, kullanım alanları bakımından değişiklik gösteren araçların başında gelmektedir. Sanayi ve inşaat alanları başta olmak üzere günlük hayatın birçok farklı noktasında vinçler kullanılabilmektedir. Yol bakım çalışmaları, köprü yapımı veya nakliye gibi alanlarda aktif olarak kullanılabilen vinçler, bu bakımdan özellikleri açısından da farklılıklar gösterebilmektedir. Örnek olarak bir yolun genişletilebilmesi amacıyla yolun ayaklarının dip bölümlere monte edilmesi gerekmektedir. Bu veya buna benzer işlem vinç kullanımı haricinde başka bir araçlarla yapılamamaktadır.

Bina veya gökdelen yapımı gibi yüksek alanlardaki inşaat işlemlerinde vinç en çok kullanılan araçların başında gelmektedir. Demir yolu yapımında da sıkça tercih edilen vinçler, endüstriyel alanda birçok farklı durumun üstesinden kolaylıkla gelebilen araçlardır. Ağır eşya taşımacılığını da oldukça kolay seviyelere indirgeyen vinçler, inşaat projelerinde, yerleşim birimlerinde, yol veya köprü yapımlarında yani kısaca insan gücünün yetmediği tüm yerlerde kullanılabilmektedir. Dikey veya yatay şekilde çalışabilen vinçler, yüksek boyutlara kadar çıkabilmektedir. Minimum veya maksimum boy uzunluğuna sahip vinçlerle birlikte ulaşılması zor alanlardaki ağır yükler rahatlıkla taşınabilmektedir.