Online Makine Kiralama Nedir ve Nasıl Kiralanır?

Online Makine Kiralama Nedir ve Nasıl Kiralanır?

Satın almak ya da kiralanmak istenen hemen her ürüne internet üzerinden ulaşmak mümkünken iş makinelerinin de bu kapsamda değerlendirilmesi teknoloji çağının gerekliliklerindendir. Bu doğrultuda online makine kiralama için kısaca; fiziki koşullarda yüz yüze yapılabilen makine kiralamalarının internet ortamında online olarak, tüm yasal prosedürlerin geçerli olması koşulu ile gerçekleştirilmesi denilebilmektedir.

Sistem, makine sahipleri ile makine kiralamak isteyenlerin bir araya getirilmesi prensibi ile çalışmaktadır. Online platform üzerinde makine kiralamak isteyen birey ya da şirketlerin, arama kriterlerine uyan kiralama yapan makine sahibi birey ya da şirketlerle buluşması ve karşılıklı şartların uyuşması durumunda kiralama işleminin gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Karşılıklı teklif usulü ile ilerleyen süreç sonunda anlaşılması durumunda tarafları bağlayıcı online bir sözleşme imza altına alınarak kiralama işlemi gerçekleştirilmektedir. Yüz yüze yapılan kiralamalardan tek farkı tüm sürecin online olarak internet üzerinden yürümesidir. Online makine kiralama için ilgili platformda kiraya veren ve kiracının üyeliklerinin bulunması gerekir.

Neden Online Makine Kiralama Tercih Edilmelidir?

Nakit akışının kontrolü kadar zaman planlamasının kontrolü de büyüme hedefi olan şirketler için son derece önemlidir. Minimum zaman ve maksimum kazanç vizyonuna sahip özel ve tüzel kişilikler için online makine kiralama zamandan tasarruf etmenin modern çözümlerindendir. Bilhassa günlük rutinde ekstra bir arama ya da ziyaret için vakti bulunmayan şirket sorumluları için online makine kiralama bir tercihten ziyade gereklilik haline gelmektedir.

Online Makine Kiralama Avantajları Nelerdir?

Sadece birkaç basit adımı takip ederek online makine ve teçhizat kiralamanın somut avantajlarından yararlanılabilmektedir. Online makine kiralama avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Kiralama süreçleri hem mali kaynakların hem de zamanın kullanımı açısından götürüsü yüksek süreçlerdir. Zaman ve personel tasarrufu için online süreçler avantaj sağlamaktadır.
 • Yüz yüze görüşmelerle kolaylıkla erişilemeyecek hizmet sunucusuna tek bir platformda toplu olarak ulaşmak mümkündür.
 • Şirketin konuşlu olduğu il dışında alınan işler için yerel firmalara, söz konusu mahale fiziki olarak gitmeden ulaşabilmek mümkün olacaktır.
 • Bulunması güç olan makinelere arama motorları vasıtası ile firma sahipleri daha kolay ulaşabilecektir.
 • Tüm kiralama sürecini tek bir kaynak üzerinden kayıtları ile birlikte takip etmek mümkün olacaktır.
 • Birden fazla hizmet sunucusu platformda temsil edileceğinden rekabet ile daha uygun fiyatlarla kiralama sağlanabilecektir.

Online İş Makineleri Nasıl Kiralanır?

Son derece kolay olan online makine kiralama için öncelikle internet bağlantısı olan bir bilgisayara ya da mobil cihaza sahip olmanız gerekir. Üye olduğunuz online makine kiralama platformu üzerinden kiralama yapmak istediğiniz makinenin sahibi ile iletişime geçerek kiralama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. E ticaret mantığı ile çalışan makine kiralama sitelerinin kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde basit tarifli adımlarla kiralama yapabilmek pekala mümkündür.

Online İş Makine Kiralama Aşamaları Nelerdir?

Başlamak üzere olduğunuz iş için makine kiralamasında takip edeceğiniz online makine kiralama aşamaları basitçe aşağıdaki gibi özetlenebilir:

 • Öncelikle yapmak istediğiniz iş için gerekli olan makineyi tam olarak belirlemeniz gerekmektedir. İhtiyacınızı tam olarak karşılayacak makinenin özelliklerine göre makinenin marka ve modeline de karar verebilirsiniz.
 • Online kiralama hizmeti veren siteye ulaşarak kendinize bir hesap oluşturmalısınız.
 • Hesabını oluşturduktan sonra kiralama yapacağınız makinenin bulunduğu kategoriyi seçmelisiniz.
 • İlgili kategoride arama yapabilmeniz için bazı filtreler sunulacaktır. Bu filtrelerden aramanızı daraltarak tam olarak kullanmaya karar verdiğiniz makineyi ve alternatiflerini görüntüleyebilirsiniz.
 • İlgili makinenin günlük kira bedeli de genellikle ilanda yayınlanmaktadır.
 • Kiralamak istediğiniz makineye ait ilana tıklayarak teklif isteyebilirsiniz.
 • Bu aşamadan sonra anlaşma sağlanırsa her iki tarafın için de bağlayıcı olan bir uzaktan ticaret sözleşmesi imzalanır.
 • Tüm işlemler ve ödeme, ilgili online makine kiralama platformu üzerinden gerçekleştirilir.
 • Böylece hem kiracı hem de kiraya veren için güvence sağlanmış olur.
 • Kiralama yapılan online platform aracı konumundadır ve belirli bir komisyon karşılığında çalışır.